Správně zvolené osvětlení hraje v interiéru zásadní roli

19.02.2021
Správně zvolené osvětlení hraje v interiéru zásadní roli

Nároky na kvalitní a funkční domov jsou v poslední době enormní. Doma totiž trávíme mnohem více času, než tomu bývalo dříve a pravidelně se tak pracovní část dne mění plynule v tu rodinnou či volnočasovou. Novému životnímu stylu a tempu se mnozí snaží přizpůsobit i svůj interiér. A přes nejrůznější výdobytky moderní doby, doplněné o stylový designový nábytek často zapomínáme věnovat dostatečnou pozornost vhodnému a kvalitnímu osvětlení. A přitom je to právě světlo, které hraje v interiéru a jeho celkové atmosféře, tak důležitou roli.

Jak vybrat to správné osvětlení a na co se zaměřit?

Jak už jsme zmínili, bez správně zvoleného a umístěného osvětlení nikdy nebude ani ten nejlépe zařízený interiér dokonalý. Hra světla je totiž mocná a dokáže i z tmavých a nevábných zákoutí udělat kouzelná místa, kam rádi usednete s knihou či k odpočinku. Světla dělíme dle toho, kam a k čemu jsou určena. Nejprve se odrážíme od svítidel (obvykle těch stropních), která mají za úkol osvítit místnost jako celek. Zde záleží na míře světla, která je pro vás důležitá v rámci aktivit, které doma běžně vykonáváte. Například na vaření či úklid je třeba více světla, abyste dosáhli perfektního výsledku. Někdo proto zvolí bodová stropní světla, která zajistí skutečně dostatečný zdroj světla na předem vymezeném prostoru, jiný dá přednost přisazeným stropním svítidlům pro jejich subtilnost a nevýraznost, ovšem i designová svítidla typu lustr mohou být vhodná, jsou-li osazena dostatečně žárovkami s potřebnou svítivostí.

U činností typu sledování televize či čtení je pro vás naopak důležité nasvítit jen menší prostor. U sledování TV je to spíše z důvodu navození té správné atmosféry, u čtení jde o to, aby měl milovník knih dostatek světla na čtení, ale ostatní v místnosti měli svůj komfort rovněž zajištěn. Pro tyto účely jsou pak vhodné lampy a lampičky. Stolní či stojací, případě závěsné lampy na zeď.

Planeta Cattelan ItaliaPlaneta3

Až po té, co v jednotlivých místnostech rozdělíte prostor na zóny, obvykle dle činností, které zde vykonáváte na denní bázi, je dobré přistoupit k hledání vhodného osvětlení. Obývací pokoj s kuchyňským koutem tak můžete rozdělit na kuchyňskou část, kde bude potřeba hlavní osvětlení a dále osvětlení pracovní desky s mycím a varným centrem, ostatní světla zde již mohou být jen doplňková k dokreslení atmosféry. Jídelní část bude opět potřebovat centrální osvětlení a k němu by mělo být dobře zvolené osvětlení stolu. Na jídlo byste měli vidět, abyste jej vnímali všemi smysly. Nicméně světlo nad jídelní stůl může mít za úkol osvítit skutečně jen stůl, není nutné, aby oslňovalo ty, kteří právě sledují v obývací části televizi. A obývací pokoj? Ten by kromě centrálního osvětlení měl mít v ideálním případě i několik různých menších zdrojů světla, která se postarají o navození té správné nálady a atmosféry. Jak už bylo definováno výše, jsou to právě různé lampy a doplňková osvětlení. 

Tímto způsobem byste měli postupovat v každé místnosti a vždy spojit záměr zajistit dostatek světla celé místnosti se snahou získat pro různé činnosti osvětlení jednotlivých zón.

Vybírejte z široké nabídky a kombinujte s mírou

Správně nakombinovat jednotlivá svítidla dle jejich účelu ale i designu, aby v interiéru dobře sloužila a zároveň svým vzhledem nenarušila styl celé místnosti, není vždy snadné. Mějte na paměti, že osvětlení by mělo být pomyslnou třešničkou na dortu vašeho interiéru, a neváhejte se proto obrátit na naše interiérové studio. Naši designéři vám pomohou zasadit osvětlení do vašeho stávajícího interiéru tak, aby vynikla místa, která jsou nyní zbytečně ukryta vaší pozornosti. Decoland nabízí ucelenou kolekci interiérových svítidel z dílen světových designérů. Nabídka lustrů Cattelan Italia učaruje opravdu každému. Jejich závěsná svítidla a lampy tvoří v ucelených řadách skutečně skvostný výběr. Můžete tak pořídit svítidla do celé místnosti v jednotném designu, který povýší celý interiér na zcela novou úroveň.

Apollo light Cattelan Italiaapollo light Cattelan

Kromě osvětlení Cattelan nabízí Decoland rozsáhlou kolekci dalšího italského výrobce, kterým je MM Lampadari. Designové osvětlení MM Lampadari nabízí jak klasická svítidla, tak i velmi moderní kolekci závěsných lustrů, lamp a dalšího osvětlení. Některá z nich upoutají pozornost svým originálním tvarem (například kostra velryby či ananas), ale většina si vás získá svým precizním zpracováním a kombinací materiálů.

Whale MM Lampadari
whale_GEN

 

Pro milovníky klasiky a tradiční práce se sklem má Decoland ve stálé nabídce kolekce českého výrobce světového věhlasu, značky Lasvit, která se se svými produkty sbírá nejrůznější designová ocenění. A pokud je vám moderna a klasika cizí a dáváte přednost skandinávské jednoduchosti a čistotě, pak zaměřte svou pozornost na novinky i stálice sortimentu osvětlení BoConcept. Dánské designové jedničky, která svým stylem oslovuje již dlouhá desetiletí zákazníky z více než 64 zemí světa.

LasvitLasvit - light - neverending glory

Máte doplňující dotazy? Zaujala vás některá svítidla z naší nabídky? Neváhejte se na nás obrátit telefonicky či mailem, rádi se vám budeme věnovat. A společně můžeme váš interiér proměnit na ještě hezčí místo k životu. Váš Decoland.

 Děláme vše pro to, abyste se těšili domů

Designové osvětlení Lasvit Designové osvětlení Apollo Light Cattelan Italia Designové osvětlení BoConcept Designové osvětlení Whale Designové osvětlení Planeta Designové osvětlení Planeta Designové osvětlení Planeta
Líbí se Vám naše realizace?

Vypracujeme Vám cenovou nabídku ZDARMA