Styly interiérového designu

20.07.2020
Styly interiérového designu

Design Vašeho domova o Vás řekne víc, než si možná myslíte. Zařizování domácnosti je jedna z nejdůležitějších činností ve Vašem životě. Je to přece místo, ve kterém trávíte většinu svého času. Dnes máme možnost si vybírat ze široké škály stylů, podle kterých si můžeme náš domov přizpůsobit. Můžete si vybrat z nejrůznějších typů nábytku, barev, materiálů a dalších doplňků. Někdo si potrpí na luxusní nábytek a někdo na klasiku.

Nevědět, jakou zvolit barvu nebo materiál, tomu se říká, mít hezké starosti.

Stylů je mnoho a každý si žádá něco jiného, ale je několik klíčových měřítek, které nám s výběrem pomohou.

Funkčnost – design neznamená jen hezké dekorace. Volbou designu malujete celkový obraz Vašeho domova a je důležité, abyste při vybírání mysleli především na Váš styl života. Máte rodinu? Nebo dokonce i mazlíčky? Krása není vše a interiér by měl být především praktický. Například s dětmi budete nejspíš chtít bytelnější nábytek, který zároveň nebude představovat pro ratolesti hrozbu. Rovnováha mezi krásou a funkčností je zásadní. 

Téma – při tvoření Vašeho domova snů je potřeba vědět, jakým směrem se bude ubírat. Chcete domov, který vypadá moderně, klasicky či starožitně? Zvolení tématu při designování Vašeho domova je nutným základem.

Pohodlí – samozřejmě, že nikdo nechce sedět na vkusné mramorové pohovce, ze které bude bolet celé tělo. Pohodlí je pro mnoho lidí nejdůležitějším faktorem při vybírání nábytku. Měkká postel, na které si opravdu odpočineme, nebo pohodlný gauč je přece něco, po čem touží snad každý. 

 

Věříme, že si každý může zvolit svůj styl, a proto jsme pro vás připravili seznam různých populárních stylů, mezi kterými se možná skrývá i ten Váš. 

 

Moderní styl

Moderní styl je dnes velmi oblíbený, ale to nám prozrazuje již samotný název. Mnoho lidí okouzlily rovné a hranaté tvary s jednoduchými barvami. Tento styl klade velký důraz na funkčnost a čistotu Vaší domácnosti. Moderna Vám dovolí dopustit se chyby. Krása je přece subjektivní a to, co se líbí Vám, se nemusí líbit všem. Vhodný nábytek pro moderní domácnosti nabízí Presotto Italia nebo Scavolini, která nabízí skvělé moderní kuchyně.

Přírodní/venkovský styl

Dalším dnes velmi oblíbeným stylem je přírodní styl. Představuje velmi příjemný a klidný způsob, jak si navrhnout svůj interiér. Jak už název napovídá, styl je založený na přírodě, a proto na ni často odkazuje. Nejčastěji lze v takovém stylu nalézt dřevěné prvky, bambus či kameninu. Přírodní styl si potrpí na nedokonalosti a nesouměrnostech, které lze pozorovat i v přírodě. Je to velmi svěží a energický styl, který si oblíbí téměř každý. Perfektně ladí například s designovým zahradním nábytkem od značky Varaschin.

Skandinávský styl

O tomto stylu už jste nejspíš slyšeli, ale přesto moc lidí neví, o co přesně jde. Skandinávský styl samozřejmě pochází ze Skandinávie. Jedná se o velmi otevřený, vzdušný a poměrně světlý styl. Podobně jako přírodní styl sází na dřevo a další přírodní materiály. Nábytek prosazuje jednoduchost spojenou s malými detaily a spoustu malých dekorací. Tento způsob designu si získal velkou oblibu díky své schopnosti kombinovat to nejlepší ze světa moderního nábytku a přírody. Například značka Nardi spojením se skandinávským stylem vytváří doslova symfonii.

Vintage

Vintage je styl, který pátrá po ztracené kráse starých věcí. Tvoří jej motivy a věci, které až stářím dosáhly zasloužené pozornosti. Tmavší barvy, klasický nábytek, dřevo, porcelán a mnoho starožitností. To jsou znaky Vintage stylu. Důležité jsou pro něj dekorace a detaily. I když dnes není tolik oblíbený, mnoho lidí na něj stále nedá dopustit. Značky Edra a Cattelan Italia jsou pro takový domov jako dělané. 

Konzervativní styl

Styl, který nikdy nezestárne a neomrzí. Již po dlouho dobu je velmi populární po celém světě. A to se v blízké době rozhodně nezmění. Konzervativní styl disponuje materiály, jako je dřevo, látka, kůže nebo kov. Zakládá si na jednoduchosti a funkčnosti nábytku, ale kombinuje do sebe i spoustu různých dekorací. Tento styl si nachází oblibu mezi zástupy lidí. A je pro to jasný důvod. V kombinaci s nábytkem od BoConcept, Calligaris nebo Vitra nemůžete šlápnout vedle.

Industriální styl

I přesto že je nejvíce populární v Americe, tak i v Česku si najde industriální styl své místo. Inspiraci sbírá z průmyslových továren a okouzlí Vás hlavně kombinací industriálních materiálů, jako je kámen, kov, sklo a dřevo s moderním nábytkem, otevřenými prostory a paletou barev, která míchá přírodu s civilizací. Industriální styl si také zakládá na osvětlení. Toho lze docílit množstvím světel nebo velkými okny. Krásně se k němu hodí například designový nábytek od značky Vitra či Team 7

Minimalistický styl

Kouzlo a krása je v jednoduchosti a minimalismus si na tom zakládá. Málo dekorací, opatrná kombinace barev a prázdné, otevřené místnosti tvoří styl, který si i pro svou prostotu našel velkou oblibu. Čistota, světlo a jednoduché tvary jsou jeho základem. Pro minimalismus je důležitá funkčnost. To platí ovšem i pro jiné styly, ale minimalismus toto posouvá na vyšší úroveň absencí mnoha dekorací a detailů. Perfektní značkou nábytku pro minimalistické domovy je Presotto Italia či Gaggenau

Jak už bylo řečeno, stylů je mnoho a často se od sebe hodně liší. Je důležité vybrat si ten správný, jelikož styl reflektuje Vaši osobnost, jaké máte zájmy, co se vám líbí a kdo jste. Zkrátka Vás definuje a je Vaším zrcadlem.

Doufáme, že Vám tento článek pomohl v orientaci mezi jednotlivými interiérovými styly.

Pokud už máte jasno, jaký styl se Vám líbí, nebo se stále nemůžete rozhodnout, naši designéři jsou tu vždy pro Vás a rádi Vám poradí, jak navrhnout nebo zrealizovat Váš vysněný domov. 

Inspirujte se v našem showroomu Decoland a zvolte si svůj styl!

Líbí se Vám naše realizace?

Vypracujeme Vám cenovou nabídku ZDARMA