Radost bydlet
motus-pag-14-15-2678.jpg

Jak zařídit kuchyň

V druhé části naší série vám poradíme se zařizováním kuchyně.

Kuchyň propojená s jídelnou nebo s obývacím pokojem je vhodná pro ty, kteří zde budou často sedět s přáteli. Pokud si však chcete zachovat určitou míru soukromí a prostor to umožňuje, oddělte kuchyni od zbytku místnosti posuvnými dveřmi, které nezaberou prostor a umožní vám jedním pohybem elegantně schovat kulinářský nepořádek, když se skvělé jídlo uvařené v nové kuchyni bude servírovat na stůl.

Vyplatí se též nepodceňovat výběr pracovní desky. Ta je v kuchyni nejnamáhanějším a nejvíce používaným povrchem, a proto je dobré do ní investovat.  Kuchyňská deska může být z různých materiálů – od dřeva přes kámen až po kov. Stačí si tak materiál a povrchovou úpravu kuchyňské desky vybrat dle potřeb, stylu a finančních možností. Deska z přírodního kamene do kuchyně vnese punc exkluzivity. Velmi efektní jsou také nerezové pracovní desky, které se pro svou snadnou údržbu a odolnost standardně používají v profesionálních kuchyních. Pro snadnější čištění je lepší dát přednost kartáčované oceli před leštěnou.

V kuchyni by také měly být správně rozmístěné pracovní zóny, což ve finále ušetří mnoho kroků, neboť odpadne pobíhání z jedné části kuchyně do druhé. První zónou by měla být zóna na skladování potravin, vedle pak mycí zóna, následně přípravná a nakonec odkládací. Mnohdy opomíjenou, avšak velmi praktickou místností v kuchyni je spíž. Pokud pro ni nelze mít samostatnou místnůstku, vyplatí se investovat do speciálního úložného prostoru ve formě skříňky s drátěnými policemi zabudovaného přímo do kuchyňské linky. Drátěné zásuvky a poličky ve skříňkách vám obecně usnadní v kuchyni přístup ke skladovaným potravinám či kuchyňským doplňkům. Skladování a orientace je v nich navíc přehlednější než v případě pevných polic.

Tip naší kuchyňské designérky Lucie Roušové: „Kuchyň už není jen místem, kde se vaří, ale plnohodnotnou společenskou místností. Zaslouží si proto i dobře vypadat. Ozdobte ji proto designovými mísami na ovoce, vázami s květinami či bylinkami a dalšími designovými kousky, které ji povýší na šperk domova. Skvělý výběr kuchyňských doplňků nabízí například italská značka Alessi.“